Konopné semienko

Konopné semienka sú čo do veľkosti veľmi malé, za to ale obsahujú toľko pre telo dôležitých látok, že sa radia do skupiny tzv. superpotravín. Superpotraviny sa vyznačujú tým, že v nich nájdeme vysoký podiel živín, ktoré sú užitočné nášmu organizmu. Konopné semienka sú zdrojom mnohých minerálov, niekoľkých antioxidantov, vitamínov a zdraviu prospešných tukov. Pochádzajú z technického konope, ktoré sa pestuje práve za účelom semienok, olejov, kozmetiky a podobných produktov, kde je obsah THC nulový alebo nesmie prekročiť hranicu 0,2 %. Semienka majú ľahko orieškovú chuť a maškrtiť ich môžete len tak samotné alebo nimi dochutiť a nutrične obohatiť rôzne druhy pokrmov a to ako zo studenej, tak teplej kuchyne. Nájdete ich u nás v niekoľkých veľkostiach balenia v tej najlepšej kvalite.

Vplyv a účinky konopných semienok na naše zdravie

Konopné semienka sú predovšetkým hodnotným zdrojom bielkovín a navyše sú dobre stráviteľné. Vysoký obsah rastlinného proteínu je dobrou správou najmä pre vegánov, vegetariánov i ďalšie osoby, ktoré sa snažia konzumovať menej mäsových výrobkov.

Takmer polovicu obsahu tvoria tuky, pričom väčšinu tvoria mononenasýtené a polynenasýtené mastné kyseliny. Zastúpené sú omega-6 aj omega-3 kyseliny, ktoré prospievajú nášmu cholesterolu a celkovému zdraviu srdca. Okrem toho nájdeme v týchto semienkach aj kyselinu gama-linolénovú (GLA). Tá sa vyznačuje predovšetkým protizápalovými účinkami, čím zvyšuje našu obranyschopnosť a chráni aj spolu s omega 6 a 3 naše srdce.

Z minerálov sú semienka zdrojom horčíka, draslíka, fosforu, vápnika, železa a zinku. Horčík je dôležitý pre správne fungovanie nervovej sústavy, vápnik je nevyhnutný pre zuby a kosti a zinok sa stará o kvalitu vlasov a pokožky.

Medzi vitamínmi dominuje vitamín A alebo retinol, E a vitamíny skupiny B. Vitamíny A a E radíme medzi tzv. antioxidanty, teda látky, ktoré majú schopnosť chrániť telo pred oxidačným stresom a vplyvmi voľných radikálov, čím zvyšujú našu imunitu.

Zloženie a nutričné hodnoty konopných semienok

100 gramov konopných semienok priemerne obsahuje 50% tukov, 5-10% sacharidov, 30% bielkovín a 5% vlákniny.

Kedy a v akom množstve jesť konopné semienka

Semienka sa odporúčajú konzumovať hneď ráno a to ideálne nalačno. Pokiaľ vám tento variant nevyhovuje, môžete si ich pridať do vášho obľúbeného jedla. Odporúčaná dávka sú 1-2 polievkové lyžice semienok pre dospelého človeka, čo predstavuje asi 30 gramov.

Na čo konopné semienka použiť

Konopné semienka môžete jesť len tak samotné alebo ich pridať do niektorých pokrmov, ako sú raňajkové kaše, smoothie, ovocný šalát a pod. Pre svoju jemnú orieškovú chuť sa hodia aj ako posyp na palacinky, toasty pripravené na sladko aj naslano alebo napríklad cestoviny.

Ako semienka skladovať

Na skladovanie semienok je ideálna suchá uzavretá nádoba, do ktorej sa nedostane vzduch, ktorý by spôsobil ich zvlhnutie. Nádobu potom uložte ideálne na chladné a tmavé miesto so stálou teplotou.

4 položiek celkom

Cena

130
1130

Značky

Zobrazených položiek: 4
Konopna-seminka-500-g-diana-company-new
Akcia
€6,58 –19 %
€5,27
33-KSE-20/500
Konopna-seminka-1-kg-diana-company-new
€10,70
7-KSE-1
Konopna-seminka-100-g-diana-company-new
€1,63
3-KSE-20/100
Konopna-seminka-3-kg-diana-company
€29,09
2-KSE-3