Kokosové chipsy (lupienky)

Kokosové chipsy alebo ak chcete kokosové lupienky, sú pochúťkou vyrobenou z bielej dužiny kokosu, ktorá sa ukrýva pod jeho tvrdou šupkou. Z názvu by sa mohlo zdať, že pri výrobe plátkov dochádza k ich vyprážaniu, ale našťastie tomu tak vôbec nie je. Dužina kokosu sa najskôr nakrája na tenké plátky a následne usuší a tak v nich nájdeme len prirodzene sa vyskytujúci tuk. Chipsy môžete maškrtiť len tak samotné alebo ich pridať do kaší, smoothie či ich využiť ako ozdobu tort a dezertov. V našej ponuke nájdete niekoľko veľkostí balenia, či už do kabelky alebo rovno pre celú rodinu.

Vplyv a účinky kokosových plátkov na naše zdravie

Kokos predstavuje zdroj mnohých minerálov. Patrí medzi ne vápnik, železo, draslík, sodík, zinok, fosfor, mangán a meď. Okrem toho, že je vápnik dôležitý pre tvorbu kostí a zubov, je tiež dôležitý pre správne fungovanie nervovej a svalovej činnosti a ďalej zohráva úlohu pri zrážanlivosti krvi. Vo väčšej miere kokos obsahuje aj horčík, ktorý okrem iného prispieva k psychickej pohode, kvalitnejšiemu spánku a zníženiu zápalovosti organizmu.

Z vitamínov v kokose nájdeme predovšetkým vitamíny skupiny B. Tie sú spájané s podporou nervovej sústavy, potlačením únavy a psychickej nepohody a podieľajú sa aj na obranyschopnosti tela.

Dužina kokosu je taktiež cenená pre vysoký obsah vlákniny. Vláknina napomáha celkovému zdraviu tráviaceho ústrojenstva, slúži ako výživa pre zdraviu prospešné baktérie a podporuje pohyb čriev. Potraviny s obsahom vlákniny navyše zaisťujú dlhší pocit sýtosti a predchádzajú tak náhlemu vlčiemu hladu.

Čo sa týka tukov, ktoré kokos vo väčšom množstve obsahuje, jedná sa predovšetkým o nasýtené mastné kyseliny. Tie patria do rovnakej skupiny tukov ako maslo, masť a pod. Neznamená to, že by ste sa mali kokosu a výrobkom z neho vyhýbať. Naopak, ako sme si uviedli vyššie, je plný dôležitých látok, len treba pri konzumácii dobré myslieť na množstvo, ktoré zjeme.

Zloženie a nutričné hodnoty kokosových plátkov

100 gramov kokosových chipsov priemerne obsahuje 65% tukov, 20% sacharidov, 8% bielkovín a 16% vlákniny.

Na čo kokosové lupienky použiť

Už názov naznačuje, že si na kokosových chipsoch môžeme pochutnávať podobne ako na zemiakových lupienkoch a maškrtiť ich len tak samotné. Narozdiel od tých zemiakových však kokosové plátky neobsahujú pridaný tuk. Hodia sa ako ozdoba na rôzne druhy pokrmov, či už sa jedná o obilné alebo ryžové kaše, pudingy alebo dezerty. Ďalej môžete plátky primiešať do svojich obľúbených orieškových zmesí či müsli a granoly.

Skladovanie kokosových chipsov

Chipsy skladujte najlepšie v uzatvárateľnej nádobe, aby si zachovali svoju chrumkavosť a chuť. Na umiestnenie nádoby odporúčame zvoliť chladné a tmavé miesto bez priameho slnečného žiarenia so stálou teplotou, ideálne do 22 °C.

4 položiek celkom

Cena

230
1230

Značky

Zobrazených položiek: 4
Kokos-chips-100-g-diana-company-new
€2,26
3-KC-20/200
Kokos-chips-500-g-diana-company-new
€4,03
33-KC-20/500
Kokos-chips-1-kg-diana-company-new
€7,30
7-KC-1
Kokos-chips-5-kg-diana-company
€29,57
2-KC-5