Makadamové orechy

Makadamové oriešky sa do našich krajov dokotúľali až z ďalekej Austrálie. Tam tiež nájdeme ich pôvod, dnes sa ale pestujú zároveň na Havaji, v Brazílii a Juhoafrickej republike. Obľubujú si najmä v tropických teplotách a po zasadení stromu im trvá celých 7 rokov, kým začnú mať prvé plody. Sú doslova plné zdraviu prospešných tukov a ďalej v nich nájdeme dôležité vitamíny zo skupiny B, vitamín E a mnoho minerálov, ako je mangán, selén, draslík a horčík. Sú charakteristické svojim okrúhlym tvarom a smotanovou farbou s maslovou štruktúrou. Zaujímavosťou je, že sa zbierajú až po samovoľnom páde na zem a pretože majú najtvrdšiu orechovú škrupinu na svete, slúži na ich otvorenie špeciálna píla. V našej ponuke nájdete ich prírodný variant v tej najvyššej kvalite, pre milovníkov sladkého sme ich obalili do rôznych druhov poliev a na svoje si prídu aj tí, ktorí majú radi tieto oriešky pražené a solené.

Vplyv a účinky makadamových orechov na naše zdravie

Ak by sme hľadali víťaza najtučnejších orieškov, boli by tie makadamovia vyhlásené za víťaza na plnej čiare. V 100 gramoch totiž obsahujú až 76 g tukov. Z veľkej časti sa však jedná o tzv. zdravé tuky alebo mononenasýtené mastné kyseliny, ktoré okrem iného priaznivo ovplyvňujú hladinu cholesterolu a teda celkovo prispievajú k zdraviu nášho srdca.

Ďalej v nich nájdeme antioxidanty ako je vitamín E a selén. Tie slúžia na ochranu našich buniek pred oxidačným stresom. Selén si navyše telo nevie vyrobiť samo a tak ho treba doplniť stravou.

Z vitamínov si pojedaním makadamových orieškov doplníte vitamíny skupiny B a najmä vitamín B1 alias tiamín. Ten je napr. dôležitý pre správne fungovanie našej nervovej sústavy, normalizuje hladinu cukru v krvi a posilňuje telesnú imunitu.

A nesmieme zabudnúť spomenúť obsiahnuté minerály. Makadamové orechy majú vyšší obsah mangánu, ktorý slúži ako opravný mechanizmus nášho organizmu a pozitívne ovplyvňuje krvotvorbu. Ďalej v sebe majú meď, horčík, železo a vápnik.

Zloženie a nutričné hodnoty makadamových orechov

V 100 gramoch týchto orieškov nájdeme približne 78% tukov, 14% sacharidov a 8% bielkovín.

Kedy av akom množstve jesť makadamové orechy?

Oriešky dodávajú energiu a zároveň majú schopnosť nás zasýtiť na dlhší čas, doprajte si ich teda ideálne na raňajky či najneskôr popoludňajšej desiate. Ako sme si uviedli vyššie, obsahujú viac ako 70% tukov a tak treba myslieť na množstvo, ktoré ich zjeme. Všeobecné odporúčanie znie "jedna hŕstka denne", teda asi 30 g pre dospelého človeka.

Na čo makadamové orechy použiť?

Pri makadamových orieškoch rozlišujeme niekoľko tried alebo štýlov kvality a to od 0 do 7. Najkvalitnejšie sú tie s označením čísla 0 či 1, ktoré nájdete v našej ponuke. Jednotlivé štýly sa od seba líšia veľkosťou a tiež pomerom polámaných kúskov. Čím horšia kvalita, tým viac polámaných kúskov. Pokiaľ plánujete oriešky maškrtiť len tak samotné, odporúčame siahnuť po tých vo verzii natural štýl 0. Môžete z nich tiež jednoducho vyrobiť krémové maslo, na ktorého výrobu vám budú stačiť oriešky a mixér. Potešíte s ním nielen vegetariánov a vegánov, ale aj všetkých, ktorí majú alergiu na lepok či laktózu. Pridať ich môžete do domácej granoly alebo dezertov, na ktorých sa vynímajú aj len ako ozdoba.

Ako skladovať makadamové orechy?

Oriešky uzavrite najlepšie do sklenenej či keramickej nádoby bez prístupu vzduchu a vložte ju na tmavé a chladné miesto. V letných mesiacoch ich môžete vložiť aj do chladničky a ak ich máte väčšie množstvo, nebojte sa ich zamraziť. Prípadné rozmrazenie vykonávajte pomaly, aby sa zachovala ich prirodzená chrumkavosť.

13 položiek celkom

Cena

372
1372

Značky

Zobrazených položiek: 13
Makadam-natural-styl-0-100-g-diana-company-new
€3,89
3-MCN0-20/100
Makadam-natural-stlyl-0-500-g-diana-company-new
€14,88
33-MCN0-20/500
Makadam-natural-styl-1-500-g-diana-company-new
€14,35
33-MCN1-20/500
Makadam-natural-styl-1-1-kg-diana-company-new
€27,60
7-MCN1-1
Makadam-prazeny-soleny-100-g-diana-company-new 3-MCA-20/100
Makadam-prazeny-soleny-500-g-diana-company-new
€15,98
33-MCA-20/500
Makadam-prazeny-soleny-1-kg-diana-company-new
€30,67
7-MCA-1
Makadam-natural-styl-0-1-kg-diana-company-new
€28,56
7-MCN0-1
Makadam-natural-styl-1-2,5-kg-diana-company
€63,84
2-MCN1-2.5
Makadam-natural-styl-0-2,5-kg-diana-company
€66,24
2-MCN0-2.5
Makadam-prazeny-soleny-2,5-kg-diana-company 2-MCA-2.5
Makadam-v-poleve-z-bile-cokolady-3-kg-diana-company 2-MOBC-3
Makadam-v-poleve-z-bile-cokolady-500-g-diana-company-new 33-MOBC-20/500