Lyofilizovaný banán (sušený mrazom)

Lyofilizované kolieska banánov patria medzi obľúbené pochúťky detí i dospelých. Vďaka obsiahnutým minerálom ako je draslík a horčík, sa tiež hodí ako rýchla desiata pre všetkých športovcov. Navyše je vďaka zbavenej vode veľmi ľahký a tak ho môžete mať po ruke, kedykoľvek vás prepadne chuť na niečo dobré. Dodáte telu potrebnú energiu a doplníte si množstvo vitamínov. S ohľadom na šetrný proces lyofilizácie totiž ovocie nestráca nič zo svojej chuti, chrumkavosti ani živín. A čo je vlastne lyofilizácia? Ide o proces, počas ktorého najskôr dôjde k zmrazeniu ovocia a následne sa zvýši teplota a zníži tlak, aby sa z ovocia mohla vypariť voda. Výsledkom je 100% prírodný produkt bez pridaného cukru. Banánové kolieska sú vám k dispozícii po celý rok bez ohľadu na sezónnosť ovocia a vyberať si u nás môžete rovno z troch veľkostí balenia.

Vplyv a účinky lyofilizovaného banánu na naše zdravie

Na jeden banán je toho skutočne veľa. Tak by sa dalo zhrnúť množstvo obsiahnutých látok, ktoré banán obsahuje a prináša tak množstvo vitamínov a minerálov pre naše telo.

Začnime minerálmi. Banán patrí medzi jeden z najznámejších zdrojov draslíka. Bez tohto minerálu by sa náš organizmus nezaobišiel. Jednou z jeho mnohých funkcií je za pomoci sodíka udržiavanie rovnováhy a správnej hladiny vody v tkanivách, čím v dôsledku ovplyvňuje zdravie obličiek. Okrem toho tiež prispieva k optimalizácii krvného tlaku a je nevyhnutný pre celú svalovú a nervovú sústavu,
Ďalej obsahuje horčík, pomáhajúci proti svalovým kŕčom a tiež prispievajúci k celkovej psychickej pohode. Medzi ďalšie minerály obsiahnuté v tomto ovocí patrí železo, mangán, vápnik a fosfor.

Z vitamínov v banánoch nájdeme predovšetkým vitamíny skupiny A, B, C a E. Hojne zastúpený je vitamín B6, čiže pyridoxín, ktorý prispieva k zníženiu miery únavy a vyčerpania a je nevyhnutný pre správnu funkciu nášho imunitného a nervového systému. Trojica vitamínov A, C a E patrí medzi antioxidanty, ktoré chránia naše bunky pred účinkami voľných radikálov, ktoré na naše telo každý deň útočia.

Banány zároveň obsahujú značný podiel vlákniny, bez ktorej by sa nezaobišlo naše trávenie, na ktoré má spomaľujúci účinok a vďaka tomu prispieva k väčšiemu pocitu nasýtenia. Pre množstvo vlákniny sa tiež banány odporúčajú pri problémoch so zápchou.

Zloženie a nutričné hodnoty lyofilizovaného banánu

100 gramov mrazom sušeného banánu priemerne obsahuje 80% sacharidov, z toho 65% cukrov, 5% bielkovín, 1% tukov a 8% vlákniny.

Kedy a v akom množstve jesť lyofilizovaný banán

U mrazom sušeného ovocia nie je stanovená odporúčaná denná dávka, treba však myslieť na to, že sušením dochádza ku koncentrácii obsiahnutých látok, teda aj prirodzene sa vyskytujúceho cukru. Ovocie je teda vhodné ráno a v dopoludňajších hodinách, kedy má naše telo čas po zvyšok dňa prijatú energiu využiť.

Na čo použiť mrazom sušený banán

Banánové kolieska sú také dobré, že vám pravdepodobne budú chutiť najviac len tak samotné. Ozdobiť si s nimi však môžete aj svoje raňajkové dobroty ako je ovsená kaša či lievance, hodí sa do smoothie a v lete vám ochutí limonádu či kokteil. A vďaka tomu, že majú zanedbateľnú hmotnosť, sa tiež hodia do batôžku na všetky výlety.

Skladovanie lyofilizovaného banánu

Iste viete, že čerstvý banán pomerne rýchlo zhnedne a musí sa čo najskôr zjesť. To vám pri tom mrazom sušenom len tak nehrozí. Naše najmenšie balenie je zabalené do znovuuzatvárateľného vrecka, v ktorom ovocie môžete bez problémov skladovať. Pri väčších baleniach odporúčame po otvorení balenia presypať banán do suchej nádoby bez prístupu vzduchu a uložiť na chladné a tmavé miesto. Ideálna je stála teplota od 22 °C.