Sezamové semienka

Sezamové semienka sú natoľko nutrične bohaté, že ich mnohí označujú za najhodnotnejšie semienka vôbec. Patria medzi významný rastlinný zdroj vápnika a sú teda vhodné pre osoby s alergiou na laktózu – a to vrátane mlieka, ktoré si z nich možno jednoducho vyrobiť. Okrem toho obsahujú veľa minerálov, niekoľko vitamínov a doplnia aj bielkoviny. Na trhu sa stretnete s dvoma variantmi - čiernou a bielou. Čierne semienka sú nelúpané, majú o niečo výraznejšiu chuť a tiež sú nutrične bohatšie. Lúpané semienka sú biele a používajú sa častejšie na doplnenie a ochutenie pokrmov. U nás nájdete obe verzie a rovno v niekoľkých veľkostiach balenia.

Vplyv a účinky sezamových semienok na naše zdravie

Viac ako polovicu zloženia tvoria tuky, konkrétne mononenasýtené a polynenasýtené mastné kyseliny, medzi ktoré patria aj známe omega-3 mastné kyseliny. Tie napríklad prispievajú k zdraviu nášho srdca, podporujú činnosť mozgu a pôsobia protizápalovo. Všeobecne vyššie spomínané tuky považujeme za zdraviu prospešné, pretože pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu v krvi a v konečnom dôsledku pôsobia kladne na celkový kardiovaskulárny systém.

Ak hľadáte prirodzený zdroj vápnika, sezamové semienka sú tou pravou voľbou. Okrem svojich známych účinkov na kosti a zuby je vápnik tiež dôležitý pre normálnu činnosť svalovej sústavy, zrážanlivosť krvi a hojenie rán. Na jeho pravidelný prísun by mali pamätať tehotné a dojčiace ženy a tiež ženy v období menopauzy. Medzi ďalšie minerály, ktoré v sezamových semienkach nájdeme, patrí fosfor, horčík, draslík, železo, meď, mangán, selén a zinok.

Z vitamínov si pojedaním semienok doplníme najmä vitamín E a vitamíny skupiny B. Vitamín E patrí medzi látky s antioxidačnými účinkami, čo znamená, že chráni naše bunky pred vplyvmi voľných radikálov a zvyšuje obranyschopnosť tela. Vitamíny skupiny B prispievajú k správnej činnosti nervovej sústavy a v spojení s horčíkom a zinkom tvoria základ pre lepšiu duševnú pohodu.

Ak chcete zo semienok vyťažiť čo najviac, odporúčame ich konzumovať v ich nelúpanej podobe.

Zloženie a nutričné hodnoty sezamových semienok

100 gramov semienok priemerne obsahuje 60% tukov, 20% bielkovín, 20% sacharidov a 10% vlákniny.

Kedy a v akom množstve semienka jesť

V prípade sezamových semienok sa odporúča približne jedna lyžička pre zdravie denne. Viac ako polovicu obsahu tvoria tuky, ale s ohľadom na vyššie uvedené množstvo si môžete dať semienka kedykoľvek počas dňa, či už na raňajky, obed, alebo večeru.

Ako sezamové semienka použiť

Ak máte radi sezamové semienka, môžete ich v rámci vášho pečenia a varenia pridať prakticky do čohokoľvek. Hodia sa ako pre sladké, tak slané jedlá a ako do studenej, tak teplej kuchyne.

Posypať s nimi môžete napríklad ovocné alebo zeleninové šaláty, toasty s nátierkami, obilné či ryžové kaše alebo klasické jedlá ako sú cestoviny a rizota. Možno z nich vyrábať aj krekry, sušienky a rôzne druhy pečiva. Ak ste fanúšikmi klasických jedál, ako sú fašírky a rezne, môžete ich nabudúce skúsiť obaliť do sezamovej krusty.

Skladovanie sezamových semienok

Na skladovanie semienok je ideálna suchá uzavretá nádoba, do ktorej sa nedostane vzduch, ktorý by spôsobil ich zvlhnutie. Nádobu potom uložte ideálne na chladné a tmavé miesto so stálou teplotou najlepšie do 20 °C.

8 položiek celkom

Cena

132
1132

Značky

Zobrazených položiek: 8
Sezam-loupany-1-kg-diana-company-new
€6,34
7-SE-1
Sezam-cerny-1-kg-diana-company-new
€7,34
7-SC-1
Sezam-cerny-100-g-diana-company-new
€1,44
3-SC-20/100
Sezam-loupany-100-g-diana-company-new
€1,10
3-SE-20/100
Sezam-loupany-500-g-diana-company-new
€4,13
33-SE-20/500
Sezam-cerny-500-g-diana-company-new
€5,23
33-SC-20/500
Sezam-loupany-5-kg-diana-company
€26,78
2-SE-5
Sezam-cerny-5-kg-diana-company
€31,68
2-SC-5