Sušený ibištek

Ibištek pozná väčšina z nás ako okrasnú rastlinu v kvetináčoch od našich mamičiek či babičiek. Má krásne červené kvety, ktoré po odkvitnutí upadajú. Ibištekov však po celom svete existuje niekoľko sto druhov a jeden z nich, konkrétne ibištek sudánsky, plodí kvety, ktoré je možné následne spracovať a jesť. Pestuje sa v rôznych krajinách sveta vrátane Thajska, odkiaľ vám ho dovážame aj my. Ibištek je zdrojom vitamínu C a niekoľkých antioxidantov, môžete ho maškrtiť samotný alebo si z neho pripraviť lahodný čaj. Kvety sme pre vás dosladili a zabalili do niekoľkých veľkostí balenia. Stačí si iba vybrať.

Vplyv a účinky ibišteka na naše zdravie

Kvety ibišteka sú plné vitamínu C. Procesom dehydratácie síce dochádza k zníženiu jeho obsahu, ale stále ho nájdeme aj v sušenom variante. Vitamín C je nevyhnutný pre správne fungovanie nášho imunitného systému, podieľa sa na tvorbe kolagénu a aj hormónov. Okrem toho má antioxidačné účinky. To platí aj o ďalších látkach v ibišteku obsiahnutých. Medzi ne patria napr. antokyány a quercetín. Jedná sa o prirodzene sa vyskytujúce zložky, ktoré radíme medzi silné antioxidanty. Tie chránia naše bunky pred pôsobením voľnými radikálmi a vytvárajú tak obranu pre našu imunitu.

Ibištek prešiel niekoľkými štúdiami, z ktorých vyplýva, že popíjanie ibištekového čaju má pozitívny vplyv na znižovanie hladiny cholesterolu a tiež krvného tlaku. Ide však o niekoľko šálok denne, a preto je vždy lepšie sa o presnom dávkovaní poradiť s vašim lekárom.

Ako sme tiež uviedli vyššie, pestuje sa v rôznych kútoch sveta a podľa toho taktiež nachádza svoje využitie. V Egypte slúži na podporu zdravého srdca a udržanie normálnej telesnej teploty. V Afrike sa pre zmenu využíva na posilnenie horných dýchacích ciest a pri krčných problémoch.

Zloženie a nutričné hodnoty sušeného ibišteka

100 gramov sušeného ibišteka obsahuje 95% sacharidov, 4% bielkovín, 1% vlákniny a 1% tukov.

Kedy a v akom množstve jesť sušený ibištek

Pretože je ibištek dosladzovaný, je dobré k nemu pristupovať ako ku klasickým cukrovinkám a dať si pár kúskov, keď vás naháňa maškrtná alebo cítite, že potrebujete doplniť energiu. Ideálne sú teda dopoludňajšie či popoludňajšie hodiny, kedy naše telo ešte stihne prijaté cukry po zvyšok dňa využiť.

Na čo ibištek použiť

Kvety ibišteka sú skvelou pochúťkou samy o sebe. Ďalej ich môžete pridať do ranného müsli či granoly alebo si nimi spestriť svoju obľúbenú orieškovú zmes. Sušený ibištek sa hodí aj ako ozdoba tort a dezertov, na ktorých sa bude krásne vynímať.

Ako skladovať sušený ibištek

Až balenie otvoríte, presypte kvety do uzatvárateľnej nádoby a uložte ju na tmavé a chladné miesto.

4 položiek celkom

Cena

249
1249

Značky

Zobrazených položiek: 4
Ibiskovy-kvet-100-g-diana-company-new
€2,21
3-I-20/100
Ibiskovy-kvet-1-kg-diana-company-new
€18,53
7-I-1
Ibiskovy-kvet-500-g-diana-company-new
€9,50
33-I-20/500
Ibiskovy-kvet-svetly-3-kg-diana-company
€48,67
2-I-3