Karobový prášok BIO

Jemný hnedý prášok so sladkou chuťou, plný vitamínov a vlákniny. To je karob, ktorý môžete poznať aj pod názvom svätojánsky chlieb. K tomuto pomenovaniu sa viaže legenda, ktorá rozpráva o Svätom Jánovi Krstiteľovi, ktorý mal vďaka plodom karobu prežiť na púšti. Karob pochádza zo strukov rohovníka obyčajného, vždyzeleného stromu z oblasti Stredomoria. Má široké spektrum využitia, môžete ho popíjať ako lahodný nápoj s mliekom alebo z neho pripravovať pečené a nepečené dobroty, na ktorých si môžu pochutnať aj osoby s alergiou na lepok, pretože je prirodzene bezlepkový. Karob u nás nájdete v bio kvalite a taktiež v niekoľkých veľkostiach balenia.

Vplyv a účinky karobu na naše zdravie

Karobový prášok je zdrojom niekoľkých minerálnych látok ako je horčík, železo, draslík, vápnik, chróm a meď. Horčík je známy pre svoje upokojujúce účinky na našu nervovú sústavu a taktiež pomáha proti svalovým kŕčom. Železo je nevyhnutné pre krvotvorbu a pri jeho nedostatku môžeme pociťovať vyššiu mieru únavy.

Medzi vitamíny v karobe dominujú vitamíny skupiny B a ďalej obsahuje vitamíny A a D. Vitamíny B telo využíva okrem iného na podporu dobrej nálady a znižovania únavy, vitamín A zase radíme medzi antioxidanty, teda látky, ktoré slúžia na boj proti voľným radikálom a pomáhajú tak posilňovať imunitný systém.

Ak karob niečím naozaj vyniká, tak je to obsah vlákniny. V 100 gramoch tohto prášku jej nájdeme bezmála 40 gramov. Medzi jej hlavné prednosti patrí schopnosť regulácie trávenia tukov a sacharidov, viaže na seba vodu, čím nadobúda na objeme a vďaka tomu dochádza k pocitu nasýtenia. Tiež napomáha črevným pohybom a vyživuje zdraviu prospešné baktérie, ktoré sa v črevách nachádzajú.

Medzi ďalšie výhody karobu patrí jeho nulový obsah kofeínu a je teda vhodný pre deti a tehotné a dojčiace mamičky. K tomu je aj prirodzene bezlepkový a tak si ho bez obáv môžu užiť celiáciu a osoby citlivé na lepok. V porovnaní s kakaom je celkovo lepšie stráviteľný a pre tých, ktorí zle trávia kakao môže byť ideálnou náhradou.

Zloženie a nutričné hodnoty karobu

100 gramov karobu priemerne obsahuje 50% sacharidov, 40% vlákniny, 5% bielkovín a 1% tukov.

Ako karobový prášok použiť

Karob je vhodný všade tam, kde by ste inak použili kakao. Narozdiel od kakaa je ale sladší, a preto je možné v receptoch množstvo cukru alebo iného sladidla znížiť. Karob nie je na konzumáciu potrebné tepelne upraviť, hodí sa teda na prípravu nielen pečených, ale aj nepečených dezertov, cukroviniek a na výrobu náplní a krémov. Bude vám tiež chutiť ako klasický kakaový nápoj, ktorý si môžete dochutiť troškou škorice či vanilky. A ak máte radi raňajky na sladko, pridajte si ho do svojej obľúbenej obilnej či ryžovej kaše, jogurtu alebo smoothie.

Ako skladovať karobový prášok

Na skladovanie odporúčame zvoliť suché, chladné a tmavé miesto. Po otvorení vrecka je vhodné ho zaistiť proti vniknutiu vzduchu a vlhkosti, ktorá by mohla skrátiť jeho trvanlivosť.

4 položiek celkom

Cena

239
1239

Značky

Zobrazených položiek: 4
Karobovy-prasek-BIO-5-kg-diana-company
€38,50
2-KRPB-5
Karobovy-prasek-BIO-500-g-diana-company-new 33-KRPB-20/500
karobovy-prasek-100-g-dian-company 3-KRPB-20/100
Karobovy-prasek-BIO-1-kg-diana-company-new
€11,14
7-KRPB-1