Lyofilizované slivky (sušené mrazom)

Máte radi slivky, ale mrzí vás, že sú dostupné iba v letných mesiacoch? Máme pre vás dobrú správu. Pripravili sme pre vás toto ovocie v tzv. lyofilizovanej (mrazom sušenej) podobe a vďaka tomu si ich môžete dopriať rovno po celý rok. Lyofilizácia je proces, počas ktorého najskôr dôjde k zmrazeniu ovocia a následne sa zvýši teplota a zníži tlak, aby sa z ovocia mohla vypariť voda. Výsledkom je 100% prírodný produkt bez pridaného cukru. Pri sušení mrazom si naviac ovocie zachováva svoju chuť, vôňu, vitamíny a minerály, takže neprídete o to najhodnotnejšie, čo slivky ponúkajú. Vybrať si môžete z niekoľkých veľkostí balenia, od malých do vrecka až po veľké rodinné.

Vplyv a účinky lyofilizovaných sliviek na naše zdravie

Ako sme si uviedli vyššie, vďaka procesu lyofilizácie ovocie sušené mrazom prichádza o vodu, za to si ale zachováva dôležité živiny. Slivky sú zdrojom mnohých minerálov, ako je železo, fosfor, draslík, vápnik a bór. Bór patrí medzi minerály, ktoré podporujú zdravie kostrovej sústavy, zohráva úlohu pri regulácii hormónov a zároveň má protizápalové účinky.

Slivky sú tiež známe ako prírodné preháňadlo. To je z dvoch dôvodov. Jednak sú plné vlákniny a potom obsahujú látku zvanú sorbitol, teda prirodzene sa vyskytujúci alkoholický cukor. Pokiaľ teda trpíte črevnou zápchou, určite slivky vyskúšajte, ich účinky sú silnejšie ako samotné psyllium.

Ďalšou významnou zložkou tohto ovocia je obsiahnutý beta-karotén. Jedná sa o provitamín vitamínu A, na ktorý sa premieňa v pečeni. Beta-karotén radíme medzi silné antioxidanty, ďalej pôsobí pozitívne na náš zrak, prispieva ku krásnej pokožke a tiež normálnu funkciu imunitného systému. Z ďalších vitamínov, ktoré v slivkách nájdeme, môžeme spomenúť vitamín K, nevyhnutný pre zrážanlivosť krvi a dôležitý pre tvorbu a udržanie normálneho stavu kostí.

Zloženie a nutričné hodnoty lyofilizovaných sliviek

100 gramov mrazom sušených sliviek priemerne obsahuje 80% sacharidov, 5% bielkovín, 1% tukov a až 15% vlákniny.

Kedy a v akom množstve jesť lyofilizované slivky

Procesom sušenia dochádza k zvýšeniu koncentrácie obsiahnutých látok, teda aj prirodzene sa vyskytujúceho prírodného cukru. Aj keď sa teda jedná o oveľa zdravšiu verziu cukroviniek, treba pri maškrtení myslieť na množstvo, ktoré zjeme. To by sa malo odvíjať od nášho denného režimu a spotreby energie. Vhodné je jesť ovocie určite ráno či dopoludnia, pokiaľ ste ale zvyknutí byť aktívnejší popoludní, dajte si ho s chuťou aj v túto dennú dobu.

Na čo použiť mrazom sušené slivky

Pre svoju skvelú chuť vám budú slivky chutiť len tak samotné, ako desiata alebo ich môžete pridať do svojich obľúbených raňajok. Krásne dozdobia a ochutia ovsené kaše, smoothie, pridať ich môžete do granoly či müsli. Mrazom sušené ovocie možno tiež čiastočne rehydratovať, a tak sa hodí na spestrenie limonád alebo letných nápojov. Vďaka jeho zanedbateľnej hmotnosti ho určite oceníte predovšetkým na výletoch, a to aj preto, že vám v batôžku nezaberie takmer žiadne miesto.

Skladovanie lyofilizovaných sliviek

Aby mrazom sušené ovocie nestratilo na svojej chuti a chrumkavosti, treba ho uchovávať v nádobe, do ktorej sa nedostane okolitá vlhkosť. Lyofilizované slivky môžete vložiť do zaváracieho pohára, plechovky alebo len znovuuzatvárateľného vrecka a uložiť na tmavé a chladné miesto. Ideálna je stála teplota do 22 °C.