Sušené datle

Kto by nepoznal sušené datle. Oválne šťavnaté plody, sladké ako med, ktoré sa do našich domácností dostávajú najmä v predvianočnom období. A to je trochu škoda. Keď vám prezradíme, čo všetko v sebe ukrývajú, veríme, že ich s chuťou zaradíte k pravidelnej konzumácii. Datle, plody palmy datľovej dorastajúcej do výšky až 20 metrov, patria medzi najstaršie pestované ovocie. Dnes ich existuje okolo 200 rôznych druhov a patria do mnohých svetových kuchýň. Sú plné sacharidov, vlákniny a patria medzi významný zdroj antioxidantov, látok potrebných na ochranu pred oxidačným stresom. V našej ponuke nájdete rôzne veľké balenia sušených aj čerstvých datlí, bez jadier aj v bio kvalite. Pokiaľ datle radi maškrtíte len tak, určite vyskúšajte druh Mazafati a Medjool.

Vplyv a účinky datlí na naše zdravie

Datle sú pre svoj podiel obsiahnutého cukru významnou zásobárňou energie, pod šupkou toho ale tieto oválne plody skrývajú ešte oveľa viac. Majú vysoký podiel vlákniny, ktorá v našej strave často chýba. Vďaka nej sa dostavuje pocit nasýtenia a taktiež z nej prosperuje tráviaci systém, pre ktorého fungovanie je kľúčová. Malá šálka datlí vám doplní až 50% odporúčanej dennej dávky.

Ak sa vám horšie zaspáva, skúste si dať pár kúskov datlí. Obsahujú esenciálnu aminokyselinu tryptofán. Nebudeme zabiehať do chemických procesov, ale laicky povedané sa tryptofán za pomoci ďalších látok mení na melatonín, ktorý je zodpovedný za kvalitu nášho spánku.
Z vitamínov obsiahnutých v datlí stojí určite za zmienku vitamín B, a to predovšetkým B5, ktorý napomáha ku koncentrácii, znižovaniu stresu a prispieva k duševnej pohode.
V neposlednom rade sú významným zdrojom antioxidantov, ktoré majú protizápalové účinky a pomáhajú nášmu organizmu bojovať s voľnými radikálmi.

Z minerálov je v datliach najviac zastúpený draslík a ďalej železo, horčík, zinok, fosfor a vápnik.

Zloženie a nutričné hodnoty sušených datlí

Balenie o 100 gramoch obsahuje priemerne 70% sacharidov, 13% vlákniny, 3% bielkovín a 2% tukov.

Kedy a v akom množstve datle jesť?

Či už na ne dostanete chuť ráno, na poludnie alebo večer, môžete si datle s chuťou dopriať. Datle sú predovšetkým zdrojom energie, preto budú skvelé hneď ráno, aby sme jej mali dostatok po zvyšok dňa. Pokiaľ vás prepadne únava popoludní, dajte si pár kúskov na povzbudenie. S večerom bude lepšie množstvo obmedziť napríklad na tri kúsky, ale vzhľadom na to, že majú pozitívny vplyv na spánok, sú vhodné aj v neskorších hodinách.

Na čo sušené datle použiť?

Datlové pralinky, syrové kanapky, kakaové guličky, domáce müsli tyčinky, granola, muffiny. Receptov, ako sušené datle využiť, nájdeme naozaj nespočetné množstvo. Hodia sa predovšetkým do sladkých pokrmov a raw dezertov ako prírodná alternatíva cukru, ale dajú sa s nimi vykúzliť aj slané pochutiny, ako napríklad zapečené datle so syrom a sušenou šunkou. Pochúťkou sú aj len tak samotné a to najmä odroda Medjool. A pokiaľ varenie a pečenie nie je vašim koníčkom, stačí si s nimi len tak ochutiť rannú kašu či obľúbené smoothie.

Ako skladovať sušené datle

Skladovanie datlí je veľmi jednoduché. Stačí ich vložiť do uzavretej nádoby na suché a chladné miesto. Vydržia vám tak niekoľko mesiacov a pokiaľ sa ich rozhodnete zamraziť, tak aj niekoľko rokov.

13 položiek celkom

Cena

157
1157

Značky

Zobrazených položiek: 13
Datle-bez-jader-1-kg-diana-company-new
€3,74
7-D-1
Datle-cerstve-Mazafati-min.-500g.JPG
Tip
€3,12
33-DM-12/500
Pasta-z-datli-100-1-kg-diana-company
Tip
€2,74
7-PAD-16/1
Datle-cerstve-Medjool-1-kg-diana-company-new
€13,34
7-DCJ-1
Datle-cerstve-bez-jader-BIO-100-g-diana-company-new
€1,30
3-DO-20/100
Obrázek (12781)
€56,40
2-DCJ-5
Datle-bez-jader-500-g-diana-company-new
€2,30
33-D-20/500
Datle-cerstve-Medjool-100-g-diana-company-new
€1,63
3-DCJ-20/100
Datle-bez-jader-300-g-diana-company-new
€1,44
3-D-20/300
Datle-cerstve-bez-jader-BIO-5-kg-diana-company
€34,46
2-DO-5
Datle-cerstve-bez-jader-BIO-1-kg-diana-company-new
€8,69
7-DO-1
Datle-cerstve-Medjool-500-g-diana-company-new
€6,82
33-DCJ-20/500
Datle-cerstve-bez-jader-BIO-500-g-diana-company-new 33-DO-20/500