Ryšavec šikmý (Čaga sibírska) prášok

Chaga sibírska, po slovensky Ryšavec šikmý, je drevokazná huba, ktorej sa darí v chladných oblastiach Ázie a Ruska a tiež častiach Severnej Ameriky. Prvé zmienky sa o tejto blahodárne pôsobiacej hube vyskytujú už v spisoch z čias Mezopotámie, Egypta a starovekej Číny. Zatiaľ čo v ruskej a čínskej medicíne je využívaná už po stáročia, u nás sa dostáva do popredia až v posledných rokoch. V prírode sa chaga vyskytuje na listnatých stromoch, najmä brezach, z ktorých čerpá cenné látky. Medzi hlavné prednosti patria predovšetkým jej antivírusové a protizápalové účinky, obsahuje dôležité polysacharidy a melanín a taktiež niektoré vitamíny a minerály. Užíva sa ako súčasť nápojov, či už studených alebo teplých a v našej ponuke ju nájdete v niekoľkých veľkostiach balenia. Na Slovensku sa pre ňu ustálilo aj pomenovanie huba Čaga.

Vplyv a účinky chagy sibírskej na naše zdravie

Medzi významné zložky chagy sibírskej radíme obsah kyseliny betulínovej a betulínu. Ide o látky, ktoré chaga obsahuje, ak vyrastá z brezy. Spomínaná kyselina a betulín patria medzi antioxidanty, teda látky bojujúce proti voľným radikálom. Uvádza sa, že majú silné protivírusové a protizápalové účinky, čím predovšetkým chránia a posilňujú našu imunitu a je aktuálne predmetom výskumov, do akej miery dokážu zabrániť vzniku napríklad nádorových ochorení.

Chaga je ďalej zdrojom polysacharidov, najmä beta glukánov. Ukazuje sa, že betaglukány môžu byť účinné v rámci liečby onkologických ochorení, ďalej znižujú cholesterol v krvi a hladinu krvného cukru, čím pozitívne pôsobia na kardiovaskulárny systém a tiež v rámci diabetes 2. stupňa.

Vonkajšie sfarbenie chagy v prírode je čierne, čo je spôsobené obsahom farbiva melanín. Melanín pôsobí ako antioxidant a má schopnosť chrániť našu kožu pred účinkami nebezpečného UVB žiarenia.

Z vitamínov v tejto hube nájdeme najmä tie vitamíny zo skupiny B a D a minerály ako sú draslík, vápnik, selén, zinok a železo.

Zloženie a nutričné hodnoty huby chaga

100 gramov chaga prášku priemerne obsahuje 10-15% sacharidov (môže sa líšiť podľa výrobcu, niektorí uvádzajú až 60%), 1% tukov, 5% bielkovín a 50% vlákniny (niektorí výrobcovia uvádzajú 70%).

Kedy a ako chagu použiť

Odporúčanou dennou dávkou je 1 zarovananá čajová lyžička chaga prášku 2x denne. Prášok je rozpustný vo vode, preto je ideálne si z neho pripraviť čaj, ktorý zalejete približne 300 ml vody a necháte 15 minút lúhovať. Ideálna doba užívania je 8 týždňov s následnou pauzou. Čaj si môžete dosladiť medom či iným sirupom a pokiaľ by vám tento variant nevyhovoval, stačí prášok rozmiešať len vo vode či džúse. Nápoj je vhodné popíjať 30 minút pred jedlom a v prípade užívania liekov by mal byť rozostup aspoň 1 hodinu.

Čo sa týka užívania huby pre deti a tehotné a dojčiace ženy, je lepšie sa o užívaní poradiť najskôr s lekárom.

Ako skladovať hubu chaga

Naše 100 gramové balenie chaga prášku je balené do zips vrecka a je možné ho v ňom zároveň uchovávať. Pri väčšom balení odporúčame zaistiť obal proti vniknutiu vzduchu a následnej vlhkosti, či už potravinovými klipmi alebo presypaním do uzatvárateľnej nádoby. Miesto na skladovanie by malo byť suché, tmavé a chladné.

5 položiek celkom

Cena

6171
16171

Značky

Zobrazených položiek: 5
Houba-Chaga-prasek-5-kg-diana-company
€136,66
2-HCHP-4
Houba-Chaga-prasek-5-kg-diana-company
€170,59
2-HCHP-5
Houba-Chaga-prasek-100-g-diana-company-new 3-HCHP-20/100
Houba-Chaga-prasek-1-kg-diana-company-new
€41,28
7-HCHP-1
Houba-Chaga-prasek-500-g-diana-company-new
€23,62
33-HCHP-20/500